Venkovní pěstování konopí (outdoor)

Musím doma předpěstovávat?

Rozhodně je lepší si doma rostlinku/-ky předpěstovat. Doma při pokojové teplotě začne klíčit mnohem dříve a máme ji pořád pod kontrolou. Rostlina je závislá na fotoperiodě (době světla a tmy). Ve vegetační fázi (kdy roste) potřebuje 18 hodin světla a 6 hodin tmy. Pro květ to je 12 hodin světla a 12 hodin tmy.

Kdy mám zasadit?

Předpěstováváme doma za oknem na přelomu března a dubna. Ven vyséváme nebo přesazujeme až po Zmrzlících (12.-14.5.).

Kde mohu sehnat semínka/rostlinné řízky léčivého konopí?

Semínka léčivého konopí můžete zakoupit v první české internetové prodejně: growseeds. Rostlinné řízky seženete od svého známého nebo pátrat po člověku, který je dělá. Pokud si seženete rostlinné řízky, máte zaručeno, že rostliny budou samičího pohlaví – „palice“ – ty části, kvůli kterým rostlinu pěstujete.


Jaká semínka mám pořídit?

Pokud nevíte, poraďte se buď s někým, kdo tomu trošičku rozumí, nebo se samotným prodejcem semen/řízků. Důležité je dopředu vědět, zda v našich podmínkách stihne ta daná odrůda dokvést.

Do čeho můžu zasadit/přesadit?

Sázíme do substrátu po jednom semínku, a to asi 1 cm hluboko. Zalijeme a umístíme na teplém místě. Během 5 – 14 dnů se objeví rostlinka (nezapomeneme v průběhu zalévat). Sazeničku umístíme na okno, aby měla dostatek světla / nejideálnější je rostlinky přisvětlovat např. zářivkou. Pokud má nedostatek světla, může začít kvést.

Proč je rostlinka za oknem tak strašně vytáhlá?

Jelikož má nedostatek světla a táhne se za ním. V tomto případě rostlinu přesadíme do většího květináče až po první děložní listy.

Kdy mohu přesadit ven?

Ven přesazujeme, když je venku teplota kolem 10°C. Nižší teploty a mráz rostliny spálí.

Tvorba webových stránek

Kam je venku nejoptimálnější rostlinu dát?

Konopí má rádo teplé, suché stanoviště. Nejlépe kout baráku k jižní straně. Čím více slunce rostlinám dopřejeme, tím „větší“ sklizeň budeme mít.

Mám kytky zalévat a hnojit?

Jako každá jiná rostlina potřebuje vodu – ale nesmíme nic přehánět. Stejně tak to platí u hnojiv. V době růstu dopřejeme hnojivo na růst se základními prvky NPK. Na květ s větším poměrem P (fosforu). Nejlepší je však pěstování biologické. Dopřejeme tedy už při přesazovaní rostlinám kvalitní půdu (kompost). Mějme na paměti, že základem je dobře připravená půda, v drnech a pýřavce nám konopí moc neporoste :).

Musí se rostliny nějak zaštipovat a proč?

Nemusí, záleží pouze na Vás. Indica – je menšího vzrůstu, Sativa – většiho. Pokud chcete vypěstovat rostlinu vysokou až 5 metrů, můžete ji nechat růst. Pokud chcete její výšku zredukovat, zaštipujte ji -a to vždy nad vrchními hlavními listy.

Sklízíme, až když rostlina dokvete. Poznáme to tak, že stigmata (pestíky) jsou 80% tmavé/hnědé. Zejména spodní listy začínají žloutnout a opadávat. V našich klimatických podmínkách především na horách, kdy zima přijde o něco dříve než na jihu, si musíme dávat pozor na plíseň. Každý den před koncem sklizně bychom měli palice (shluky květů) kontrolovat, zda se neobjevují chomáče „pavučin“ – plíseň. Pokud se již objevila, je zapotřebí rostliny co nejdříve sklidit a přejít na fázi zpracování. Více informací se dozvíte zde: Kdy mohu rostlinu sklidit?

Jakým způsobem rostlinu po sklizení zpracováváme?

Buď ji vytrhneme i s kořeny a zavěsíme na větrané sušší místo, nebo ji rozdělíme na menší části, stvoly. Poté oddělíme větší listy a nakonec menší. Sušíme zavešené pokud možno v průvanu nebo větrané místnosti při nízké teplotě, čím nižší, tím lepší. Delší doba zrání/sušení má za následek lepší chuť a jakost.

Jalapeno