Vnitřní pěstování konopí (indoor)
Jaký je rozdíl mezi pěstováním venku a doma pod umělým osvětlením?
Pěstování doma, na rozdíl od pěstování na zahradě, není ovlivněno časem vysetí. S pěstováním doma můžete začít prakticky kdykoliv. Protože rostlina je závislá na světle, stejně jako tomu je venku, je pro růst rostliny zapotřebí 18 hodin světla a 6 hodin nepretržité tmy. A pro to, aby nám začala kvést, 12 hodin světla a 12 hodin tmy.
Podstatný rozdíl je také v množství sklizeného materiálu a jeho kvalitě. Uvnitř můžete vypěstovat 1g na 1W – v případě, že jako druh osvětlení použijete HPS – sodíkovou výbojku. Ze začátku ale počítejte spíše s maximálně 0,5g na 1W a možná i méně.
Prostor
Nejdůležitější je najít vhodnou skřín a vhodný prostor, kam ji umístíme. Musíme brát na zřetel několik faktorů. Rostliny nemají rády spóry a plísně – vyhneme se tedy starým skříním – nebo je, pokud možno, upravíme – speciální fólií, natřením vnitřních stěn voděodolnou bílou barvou. A např. umístění do podkrovní mísnosti nebude zrovna ideální, kde v zimě máme 5° C nebo v létě naopak 30° C (rostliny potřebují v době, kdy svítíme, kolem 22-28°C, v noci, kdy je zhasnuto, 17-19°C). Důležitá je konstantní teplota bez větších výkyvů.
Osvětlení
Lampy pro růst – lampy, které obsahují velký podíl modrého (růstového) spektra, pomocí kterého v rostlinách probíhá fotosyntéza, tedy růst. Abychom dosáhli tohoto procesu, musíme rostlinám poskytnout světelnou periodu 18/6. To znamená, že budeme svítit 18 hodin, a 6 hodin ponecháme tmu. 18 hodin světla je maximální doba svitu, kterou je rostlina schopna přijmout a efektivně ji využít.
Lampy pro květ – pod těmito lampami, které mají většinou žluté spektrum, za pomoci přepnutí světelné periody 12/12, tzn. 12 hodin světla a 12 hodin tmy, donutíme rostliny začít kvést. Velikost květenství se také může odvíjet od výkonu osvětlení – W – wattů.
Druhy vysokotlakých výbojek jsou:
(MH) metalhalidové – to jsou lampy určené svým modrým spektrem pro perfektní a vydatný růst.
(HPS) sodíkové – to jsou lampy, které jsou většinou určeny na květ. Sodíkové výbojky se dají využít i na růst v režimu 18/6, ale rostliny se více táhnou a růst není tak vydatný, jako při použití (MH) výbojky.
Pro zapojení těchto výbojek už není zapotřebí tlumivka ani startér, veškeré komponenty jsou instalovány do předřadníku.
Tyto výbojky se vyrábí ve wattážích: 150W, 250W, 400W, 600W a 1000W:
100W výbojka osvětlí prostor 45 x 45 cm a má efektivní dosah 30 cm
250W výbojka osvětlí prostor 60 x 60 cm a má efektivní dosah 50 cm
400W výbojka osvětlí prostor 100 x 100 cm (metr čtvereční) a má efektivní dosah 80 cm
600W výbojka osvětlí prostor 120 x 120 cm a má efektivní dosah 100 cm
1000W výbojka osvětlí prostor 150 x 150 cm a má efektivní dosah 130 cm
Fluorescenční zářivky – trubice, které se vyrábějí ve wattážích 18W, 36W a 54W. Tím, že mají malou wattáž, se spíše hodí na zakořeňování řízků nebo na prosvěcování spodních částí rostlin v růstové i květové fázi. K jejich zapojení je také zapotřebí startér a tlumivka, ovšem v mnohem menších wattážích než výbojky.
Kompaktní zářivky (CFL) – to jsou zářivky (slangově úsporky), které mají oproti výbojkám mnoho výhod. Mají vestavěný předřadník přímo v lampě, a proto jen stačí našroubovat tuto zářivku do větší sklokeramické objímky E 40 (standardní je E27), která je základem většiny používaných stínidel. Tyto zářivky mají také dlouhou životnost (až 10 000 hodin) a oproti výbojkám mnohem nižší provozní teplotu. Nevýhodou je menší svítivost, proto tyto lampy využíváme v menších prostorách.
Ventilace
Přítah – může být pasivní a přivádí čerstvý vzduch do growboxu.
Odtah – pro odtah špatného vzduchu z growboxu nám slouží dva druhy ventilátorů.
Ofuk – ofuk je velmi důležitý pro vývoj a stabilitu rostlin. Vlivem proudění vzduchu našim rostlinám mohutní stonky, větve a tím je rostlina silnější, schopna udržet větší plody. Dostatečným prouděním zabráníme také vzniku plísní v květech a hlavně tím snížíme teplotu a vlhkost.
Vlhkost
Vlhkost vzduchu je pro rostliny v růstové fázi velmi důležitá. Pro vytvoření optimální vlhkosti vzduchu v growboxu nám pomůže zvlhčovačka. Na trhu je tohoto sortimentu široká škála. V růstové fázi bychom měli udržovat vlhkost okolo 80% a v květové fázi by vlhkost neměla překročit 30%. V případě, že nás nadměrná vlhkost trápí v květové fázi, lze použít odvlhčovačku, která ji srazí dolů.
Jednostránkový web
Pěstební médium
Soil pěstování (v zemině) – zakořeněné klony nebo naklíčená semena zasadíme do půdy, která je předhnojená živinami na určitou dobu a po uplynutí této doby začínáme přihnojovat, a to až do posledního týdne květu, dle návodu od výrobce.
Pěstování v kokosu – toto médium je pro začínající pěstitele nejlepší. Kokos má dobré vzdušné vlastnosti, díky tomu rychlé prorůstání kořenů a „nedá“ se přehnojit, proto je tento způsob pro začátečníky nejvhodnější. Kokos, který je lisovaný do kostky, neobsahuje žádné živiny, proto musíte začít s hnojením ihned, jakmile rostliny trochu prokoření. Jediný kokos, který obsahuje živiny, je kokos od Plagronu.
Hnojiva – Výživa
Hnojiva rozdělujeme podle způsobu výroby na:
organická – např. kravský hnůj, slepičince. Tato hnojiva musíme před použitím nechat vykvasit aspoň 14 dnů v uzavřené nádobě a občas promíchávat. Až poté je můžeme v poměru 1:3 (jeden díl výkvasu na tři díly vody) ředit vodou a zalévat květiny.
anorganická – chemická.
Další rozdělení hnojiv dle jejich složení:
Hnojiva na růst – těchto hnojiv je na trhu široká škála. Jsou to hnojiva obsahující složku NPK (dusík, fosfor, draslík). Tato hnojiva mají mnohem větší poměr dusíku oproti květovým hnojivům, proto jimi lze snadno kytky přehnojit. Pokud se tak stane, proplachujte kytky destilovanou nebo čistou vodou.
Hnojiva na květ – těchto hnojiv je také na trhu široká škála. Je u nich jiný poměr v základních prvcích, hlavně fosforu je v těchto hnojivech více než v růstových hnojivech. Do této kategorie bych zařadil i květové stimulátory neboli top aktivátory ,které ženou květiny do vytvoření maximální velikosti květů.
Zalévání
Zaléváme vždy odstátou vodou, která má pokojovou teplotu. Musíme dodržovat cykly mezi zaléváním a proschnutím substrátu. Zjistíme potěžkáním květináče. Důležitá je drenáž, aby přebytečná voda mohla odtékat.
Flushing (proplachování)
Pokud hnojíte po celou dobu pěstování organickými hnojivy, flushing není moc důležitý, nicméně se doporučuje. Flushing je zbavování se nevstřebaných hnojiv. Provádí se tak, že 10 dnů před sklizní proplachujete zeminu nebo kokos jen čistou vodou s upraveným pH.
V hydroponních systémech je třeba dávat čistou vodu jen 3-5 dnů, dle typu systému. Flushing zbavuje rostlinu nežádoucích pachutí, a proto je výsledný produkt chutově mnohem lepší, než kdybychom flushing neprováděli.
Optimalizace
Teplota: doba svícení 20 – 28°C ; doba tmy 17-19°C
Vlhkost: Růst 70-80% RH ; Květ do 30%
Doba svícení na růst: 18 hodin světla, 6 hodin tmy (18/6)
Doba svícení na květ: 12 hodin světla, 12 hodin tmy (12/12
Co je flushing při pěstování konopí – propláchnutí vodou před sklizní
Pokud používáš při kultivaci chemická hnojiva, měl bys od nich rostliny během posledních čtrnácti dnů květu vyčistit. Rostliny tak donutíš spotřebovat zbylé živiny skladované v listech. Bez přebytečného chlorofylu, dusíku a dalších elementů bude [...]
Jak nejlépe sušit sklizenou marihuanu / léčebné konopí?
Klasické sušení konopí na půdě v suchu Klasický způsob, který se osvědčil je pověsit celou rostlinu bez kořenů a listů, palicemi směrem dolů na tmavé místo kde je teplota okolo 16-20 stupňů. Takto jí [...]
Aktuálně platný zákon o konopí v České republice
Dne 1. ledna 2010 nabyl účinnosti nový trestní zákoník (č. 40/2009 Sb.), nařízení vlády týkající se bližšího vymezení druhů a množství omamných a psychotropních látek (OPL) pro potřeby nového trestního zákoníku (č. 467/2009 Sb.) [...]
Kdy je čas ke sklizení marihuany – kdy je tráva zralá, kdy sklidit marihuanu
Konopí s obsahem více než 0,3 % THC se v České republice nesmí pěstovat. Konopí s nižším obsahem ano. A tak je důležité vědět, jak a kdy poznat, že je ten správný čas na [...]
Léčebná síla konopí – co všechno umí léčebná marihuana
Marihuana, konopí, kanabis, tráva. Nazývejme tuto rostlinu, jak chceme. Přestože její legalizace byla a je v mnoha zemích problematická a přístup k ní je odlišný, studie mnoha posledních let ukazují její nesporné léčivé účinky. [...]