VLHKOST – vliv vlhkosti při uskladnění semen konopí

Zvýšená vlhkost stimuluje klíčení což je samozřejmě při udržení klíčivosti po dlouhou dobu na překážku. Budeme tedy potřebovat vlhkost snížit na minimum a udržet ji.

semínka konopíV prvé řadě je potřeba nádoba. Skleněná nádoba je rozhodně na uchovávání nejvhodnější. Vzhledem k velikosti semen je ideální mít zkumavku, baňku nebo třeba zavařovačku. Dobře ji umyjte a vysušte.

Poté musíte z nádoby se semeny nějak dostat vlhkost. K tomu lze využít velmi porézní materiál, který na sebe vlhkost naváže. Vlhkost bude sice v nádobě ale bude na jednom místě, na materiálu. Pokud chcete udržovat osivo jako profesionál, sáhněte po tzv. Silica gelu. Silikagel jsou malé, většinou bílé, až průhledné kuličky. Nejčastěji se s nimi setkáte v malých papírových sáčcích v nových botách, v elektronice.. Silica Gel můžete koupit i na váhu, nebo spíš na objem, 1 litr stojí pár desítek korun. Jeho hlavní výhodou je, že jde znovu vysušit a použít. Je chemicky neutrální a nezávadný.
Pokud máte doma kočku nebo domácího mazlíčka se suchým záchodem, jde použít i jeho vystýlka. Ta je často také na bázi silica gelu nebo podobně porézního materiálu.
Pokud nemáte ani silica gel, ani kočku, může pomoci obyčejná rýže.

Porézní látku nasypte na spod nádoby přibližně do 1/4 a oddělte od semen třeba vatou, jemnou látkou. Nádobu pevně uzavřete a nechte den při pokojové teplotě.

TEPLOTA – ideální teplota na skladování semínek trávy

Obecně platí, že čím nižší teplota, tím lepší. Zároveň by měla být teplota semen stabilní.
V domácích podmínkách to může být ale těžce dosažitelné.

semínka trávy uskladněníNa výběr máme dva způsoby uchovávání. Vhodnější je mít semena pod bodem mrazu, zejména při dlouhodobém uchovávání v řádu let a zachování co nejlepší kvality. Zde je ale nutné zmazit semena rychle, což nemusí běžný mrazák zvládat. Semena se zmazují při teplotě kolem -25°C čímž se prodlouží doba klíčivosti klidně 4x. Běžně mají mrazničky kolem -6°C, ty nejvýkonější běžné mrazáky jde nastavit i na -24°C. Pokud vám to mrazák dovoluje, nastavte před zmrazením teplotu co nejníž, -18°C je už velmi dobrá teplota na zmrazení. Pokud máte s teplotou obavy, pomůže když budete semena zmrazovat v otevřené nádobě, bude to rychlejší.
V mrazničce umístěte semena co nejníž, dozadu, kde je teplota stabilnější než u dvířek.

Druhou variantou, spíše krátkodobou, je lednice, spíž nebo sklep, kde nejsou výkyvy teplot. Zde je teplota nad bodem mrazu, nemusíme se tedy bát poškození semen kvůli špatnému zmražení. V případě prostor jako spíž, sklep nesmí semena přemrzat. Zde hraje velkou roli stabilní klima. Pokud volíte lednici, určitě na spod dozadu, vyvarujte se umístění do dvěří ledlice.

SVĚTLO – semena marihuany a světlo

Některá semena vyžadují ke klíčení světlo. Tma není v uchovávání nikdy na škodu. Zdaleka nejhorší je nechat semena na přímém slunci, pak může docházet i k rosení. Nádobu držte v temnu.

I v domácích podmínkách můžete semena udržet dobře klíčivá řadu let. Sucho, chlad a temno – to jsou tři základní jednoduchá pravidla.