Konopí s obsahem více než 0,3 % THC se v České republice nesmí pěstovat. Konopí s nižším obsahem ano. A tak je důležité vědět, jak a kdy poznat, že je ten správný čas na sklízení konopí. Ať už pěstujete konopí technické nebo CBD marihuanu s nízkým obsahem THC, je určitě i pro vás dobré znát základní ukazatele toho, že je konopí připraveno ke sklizni.

Sklízení konopí je jedna z nejdůležitějších věcí během pěstování konopí. Všechna snaha, čas a energie, kterou jste vložili do pěstování konopí těsně před sklizní vrcholí a ukazuje plody vaší práce. Nechcete-li na poslední chvíli pokazit všechen čas, určitě bude zapotřebí pochopit několik procesů, které s v konopí odehrávají na konci životního cyklu. Co je tedy potřeba znát pokud chceme zachovat sklizeň v co nejvyšší kvalitě?

To zda je konopí zralé můžete poznat dobře podle zbarvení pestíků (stigmat,blizen) na květech konopí. Způsob, jak poznat, zda je konopí již připraveno ke sklizni, je sledování bílých pestíků, které se na konopí začínají tvořit kolem 2-4 týdnu květu. Tyto pestíky vypadají jako bílé chloupky a vycházejí z každého pupenu květu konopí. Hlavní funkcí pestíků je čekání na pyl. Jakmile se pestíku dotkne zrnko pylu, které pochází ze samců konopí, ten daný pupen je oplodněn a začíná se v něm tvořit semínko.

Lidé využívají pestíky kromě rozmnožování také k určení zralosti konopí. Obecně lze říct, že konopí začíná zrát v momentě kdy se pestíky začínají zbarvovat do oranžové až hnědé barvy. Lze také tvrdit, že rostliny s převážně indikovými geny (cannabis indica) bývají připraveny ke sklizni v momentě, kdy je alespoň 60-70% pestíků zbarveno do hněda. U rostlin se spíše sativními geny (cananbis sativa), lze tvrdit že se blíží konci svého životního cyklu v momentě, kdy mají 70-90% pestíků oranžovo-hnědé barvy.

To je však jen obecná informace a díky mnoha křížencům (hybridům) se tyto dříve typické znaky vytratili. Není nic zvláštního najít převážnou sativu, která má na konci květu téměř všechny pestíky bílé.